Opis projektu
Projekt polega na zakupie i montażu ławek w różnych częściach miasta, wskazanych przez mieszkańców. .
Dlaczego właśnie ławki? Z mojego doświadczenia zawodowego (jestem dziennikarką od ponad 25 lat) wynika, że nie maleje liczba postulatów o ustawienie kolejnych ławek: na przystankach, na drodze prowadzącej do przychodni, do przedszkola, do centrum miasta, przy placach zabaw, do centrów handlowych. Zwykle ławki pojawiają się właśnie po wyraźnej interwencji mieszkańców, wspartych jeszcze interpelacjami radnych, albo przy okazji przebudowy czy modernizacji pewnego obszaru miasta. Ale, wbrew pozorom, ławka to nie tylko gadżet w przestrzeni publicznej. I stoi nie tylko w celach rekreacyjnych, gdzie siada się, obserwuje to, co wokół, słucha śpiewu ptaków i szumu fontanny, czyta książkę. Dla wielu mieszkańców ławka to niezbędny do życia miejski mebel, wręcz urządzenie lecznicze.
Dlatego projekt „Ławka dla każdego” zakłada, że najpierw wśród mieszkańców przeprowadzona zostanie ankieta, w których konkretnie miejscach miałyby te ławki stanąć. To pytanie zawierałoby także konieczność określenia, czy miałyby znaleźć się tam pojedyncze ławki, czy kilka, umożliwiających np. korzystanie z nich większą grupą. Wówczas ważny byłby dospołeczny sposób ich ustawienia (w kształcie litery U lub L).
Te wytypowane wstępnie lokalizacje zostałyby naniesione na mapę miasta. Gdyby stało się tak,że propozycje dotyczyłyby innych terenów niż miejskie, wówczas po stronie Urzędu Miasta leżałoby wskazanie innego miejsca w pobliżu typowanego przez mieszkańców.
Jeśli zgłoszone przez mieszkańców zapotrzebowanie na ławki byłoby większe niż możliwości finansowe na ich zakup, odbyłoby się dodatkowe głosowanie. Chodzi o to, by ostateczna decyzja należała do przyszłych użytkowników. Do głosowania na każdym etapie można użyć oficjalnych stron internetowych miasta (taka ankieta była przeprowadzana; dotyczyła reklam w przestrzeni publicznej) i nagłośnieniem akcji w mediach, także społecznościowych.
Projekt ma wymiar nie tylko użytkowy, nie tylko poprawiający stan miejskiej infrastruktury. Zakłada także duży udział mieszkańców, tym bardziej, że te działania służyłyby zaspokojeniu ich potrzeb, poprawie jakości ich codziennego życia. Dzięki temu ławki staną w takich miejscach, by odpowiadały oczekiwaniom jak najliczniejszych grup mieszkańców.
Dostępność
Projekt służy wszystkim mieszkańcom. Angażuje ich już w fazie przygotowań, więc tym bardziej po realizacji będzie ogólnodostępny. Ważne, by były to ławki wygodne, z oparciami, bo o takie najczęściej postulują zgłaszający potrzebę ich ustawienia.
Poszerzone konsultacje będą miały prawdopodobnie dodatkowy walor: ławki staną w miejscach uczęszczanych, przez co nie będą musiały być pod ciągłą obserwacją służb porządkowych.
Projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach
Należy uwzględnić koszty konserwacji, jednak im solidniejszy model zostanie wybrany, tym mniejsze będą nakłady na naprawy i odnawianie.
Być może w przyszłości, jeśli sprawdzi się ta forma konsultacji, można byłoby w przyszłości wykorzystać ten mechanizm