Lokalizacja
Dwa przejścia dla pieszych zlokalizowane przy ulicy Kochanowskiego: jedno przy skrzyżowaniu z ulicą Stanisława Hadyny a drugie przy skrzyżowaniu z ulicą świętej Faustyny Kowalskiej (od strony ulicy Dąbrówki). Proponowana lokalizacja tablic została zaznaczona na załączonej mapie.
Opis projektu
Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 3 oraz przechodniów przekraczających ulicę Kochanowskiego w pobliżu SP nr 3. Ulica Kochanowskiego jest drogą łączącą dzielnice „Wielbark” oraz „Południe” i z roku na rok jest coraz intensywniej uczęszczana. Niestety, wielu kierowców nie przestrzega ograniczenia prędkości do 30 km/h obowiązującego w pobliżu szkoły i stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczniów szkoły, młodzieży korzystającej ze szkolnych boisk oraz skateparku, a także spacerujących w tym miejscu mieszkańców Malborka. Niniejszy projekt zakłada montaż dwóch tablic elektronicznych wyświetlających prędkość przejeżdżających pojazdów i informujących o jej ewentualnym przekroczeniu. Proponowane usytuowanie tablic przedstawiono na załączonej mapie oraz zdjęciach, jedną proponuje się umieścić przy skrzyżowaniu z ulicą Stanisława Hadyny a drugą przy skrzyżowaniu z ulicą świętej Faustyny Kowalskiej (od strony ulicy Dąbrówki). Takie działanie ma na celu również uniknięcie konieczności instalacji w tym miejscu progów zwalniających będących utrapieniem zmotoryzowanych mieszkańców Malborka. Radarowy wyświetlacz prędkości jest bardzo dobrym sposobem na przypomnienie kierowcy, że należy zwolnić w wyznaczonym miejscu, a przy tym nie jest zanadto uciążliwy i z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Prewencyjna funkcja opisywanych tablic (a nie represyjna jak w przypadku fotoradarów) sprawia, że urządzenia te są pozytywnie odbierane przez kierowców.
W ramach projektu przewiduje się zakup oraz instalację tablic elektronicznych wyposażonych w radar do pomiaru prędkości, wraz z odpowiednim oprogramowaniem, a także zasilanie solarne (panele fotowoltaiczne) w celu minimalizacji kosztów ich utrzymania w przyszłości.
Dostępność
Projekt będzie służył między innymi uczniom Szkoły Podstawowej nr 3, jak również młodzieży korzystającej ze szkolnych boisk do piłki nożnej i koszykówki, placu zabaw oraz skateparku, a także wszystkim mieszkańcom Malborka spacerującym wzdłuż ulicy Kochanowskiego.
Projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach
Koszty bieżącej konserwacji (np. czyszczenie paneli fotowoltaicznych) oraz energii elektrycznej (jedynie w przypadku niewystarczającej ilości energii z paneli fotowoltaicznych) w wysokości szacunkowo 200 zł / rok.
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie