Opis projektu
EkoDziel-nik to miejsce,w którym będzie można podzielić się nadmiarem rzeczy. Począwszy od ubrań,a skończywszy na jedzeniu, z którego będą mogły skorzystać osoby potrzebujące.
To także idealna przestrzeń do tzw.foodsharingu,czyli dzielenia się nadmiarem jedzenia.Mieszkancy Malborka będą mogli przynieść jedzenie, które jest jeszcze zdatne do konsumpcji,a z ktorego juz nie skorzystają."Foodsharing" który z powodzeniem funkcjonuje w wielu miastach Polski.
Będzie to obszar wymiany myśli, spotkań propagujących ekologiczny styl życia.Z równoczesnym przekazaniem idei o niemarnowaniu i niewyrzucaniu,ale o przetwarzaniu oraz ponownym wykorzystaniu rzeczy, które już zostały wyprodukowane.
Z czasem Eko-Dzielnik mógłby powiększyć się o spotkania proekologiczne i edukacyjne, które mogłabym prowadzić (posiadam wykształcenie nauczycielskie).
Dzieci ze szkół podstawowych miałyby możliwość nauki podstaw segregacji śmieci,dbania o środowisko w globalnym i lokalnym ujęciu.
Byłoby to miejsce,w którym mieszkańcy Malborka mogliby angażować się w sposób wolontaryjny, ucząc się przy tym empatii i niesienia pomocy.Czerpania radości z bycia razem i działania na rzecz miasta.
Projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach
Szacowane koszty utrzymania to wydatki związane z opłatami z ogrzewaniem, wodą,internetem,wywozem śmieci, które będziemy generować w jak najmniejszym stopniu,zgodnie z ideą segregacji i powtórnego wykorzystania.
Gdyby Eko-Dzielnik zacząłby się rozwijać,t
Status projektu
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Oceniam projekt negatywnie pod względem logistycznym i jego realizacji w przyszłości.
Uzasadnienie:
Pomysłodawca zaproponował, aby pomieszczenie na Ekodzielnik było albo w Mediatece albo w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Malborku. Po konsultacji z Dyrektorami obu jednostek nie ma opcji, aby takie miejsce funkcjonowało w jednostkach, ponieważ nie ma wolnych pomieszczeń i przestrzeni na stworzenie takiego miejsca, które powinno spełniać wymogi sanitarne. Koszty projektu nie mają zastosowania gdyby takie pomieszczenie miało być w jednostce organizacyjnej, ponieważ koszty ogrzewania, wody, internetu, wywozu nieczystości, prądu ponosi podmiot i nie ma opcji założenia liczników lub podpisania osobnych umów. Ponadto w ramach budżetu obywatelskiego nie ma możliwości finansowania wynagrodzenia dla osoby prowadzącej Ekodzielnik.
Pomysłodawca może wejść we współpracę z Parafiami, przy których działają Caritasy lub organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami.