Opis projektu
Medival Combat – Sportowe Walki Rycerskie - to wciąż nowa dyscyplina sportu, która od kilkunastu lat zdobywa coraz więcej fanów i przyciąga co raz większą rzeszę zawodników na całym świecie. W Polsce turnieje rycerskie tego typu walk rozgrywane są od 13 lat. Ten pasjonujący sport uprawiany jest w też krajach, które nie mają nic wspólnego ze średniowieczem, między innymi Argentyna, USA, Nowa Zelandia czy Republika Południowej Afryki. Jest to dyscyplina sportu jak wszystkie inne – zawodnik musi skompletować odpowiedni sprzęt i ciężko trenować by osiągnąć jak najlepsze rezultaty.
Na czym polega fenomen tej stosunkowo nowej dyscypliny sportu? Spośród pozostałych, pełnokontaktowych sportów walki, wyróżnia ją na pewno przepiękna oprawa. Nie jest to jednak obrazek, martwe tło na którym przeprowadzane są jedynie pojedynki rycerzy. Sportowe Walki Rycerskie jak żaden inny sport pozwalają widzom przenieść się w czasie do innego świata, który mogą doświadczać wszystkimi zmysłami.
Sportowe walki rycerskie to twarda dyscyplina sportu. Jak mówią sami zawodnicy, to sport walki w historycznej oprawie. Fighterzy w pełnej zbroi stają naprzeciwko siebie zarówno w konkurencjach indywidualnych, jak i grupowych.
W 2015 roku w Malborku odbyły się pierwsze mistrzostwa świata federacji IMCF, gdzie swoje umiejętności zaprezentowali rycerze z całego świata. Najlepsza okazała się Rycerska Kadra Polski. Malbork będzie gospodarzem ponownie, w maju 2021 roku.
Odbywające się w roku 2015 wydarzenie w malborskiej twierdzy nie zawiodło oczekiwań entuzjastów sportowych walk rycerskich. Ciągle rosnący poziom drużyn, różnorodność uzbrojenia i stylów walki oraz 26 reprezentacji z całego świata pozwoliły zaprezentować walki na najwyższym światowym poziomie. W imprezie udział wzięły reprezentacje m.in. z Anglii, Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Japonii, Litwy, Luksemburga, Meksyku, Niemiec, Nowej Zelandii, Polski, Portugalii, Kanady, RPA, Słowacji, Szwecji, Szkocji, Szwajcarii, Ukrainy, USA i Włoch. Na rok 2021 zapowiada się jeszcze większa ekipa walczących z całego świata.
Walki rycerskie. Ich największą zaletą jest autentyczność. To ona odróżnia Sportowe Walki Rycerskie od pokazów walk czy rekonstrukcji bitew, które możemy często oglądać w sezonie letnim w okolicach zamków i innych obiektów historycznych. Zawodnicy, biorący udział w walkach stają naprzeciw siebie w szrankach (średniowiecznym ringu), z bronią białą w ręku, która różni się od jej średniowiecznych kopii tylko tym, że jest zatępiona. Pojedynki są toczone na pełnej szybkości, a ciosy wyprowadzone są z pełną siłą. Tu zwycięża najlepszy, ten, który faktycznie pokona swojego przeciwnika. Można sobie wyobrazić co by się działo, gdyby w takiej walce ciało rycerza nie było chronione ciężką, metalową zbroją…
Prawdziwość tego sportu to nie tylko realna, pełno kontaktowa walka, ale również zbroje zawodników, które muszą spełniać wyśrubowane normy autentyczności historycznej. Nie zobaczymy tutaj zbroi wzorowanej na sadze „Władcy pierścieni” czy „Conanie”. Założeniem sportu jest zadbanie o każdy szczegół, tak by nawet znawcy historii byli usatysfakcjonowani jego autentycznością. Oczywiście sport, jak każdy inny opisany jest wieloma regulaminami, mającymi zapewnić rycerzom przede wszystkim bezpieczeństwo. Nad ich przestrzeganiem czuwa zespół sędziów, którzy dokonują także przeglądu zbroi i broni zawodników.