Lokalizacja
Park Miejski przy ul. Ciepłej w Malborku, dz. nr 23/2 obręb 4, teren stanowi własność gminy.
Opis projektu
Przedsięwzięcie zakłada kontynuację rewitalizacji fragmentu parku miejskiego przy ul. Ciepłej. Dzięki środkom z budżetu obywatelskiego pozyskanym w pierwszej edycji wizerunek parku w znacznym stopniu się poprawił, jednakże duża przestrzeń wymaga jeszcze zagospodarowania. Park ten jest miejscem coraz bardziej lubianym i licznie odwiedzanym, szczególnie przez całe rodziny.
W szczególności należy zwrócić uwagę na następujące potrzeby mieszkańców: potrzebę bezpiecznej i atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjnej dla całych rodzin wśród zadbanej przestrzeni zielonej oraz
potrzebę budowania miejsca podkreślającego historyczną wartość okolicy.
W związku z powyższym w ramach kontynuacji zadania planuje się:
- poprawienie nawierzchni ścieżek pieszo-rowerowych i opcjonalnie wyposażenie ich fragmentu w kilka elementów uatrakcyjniających jazdę na rowerze/rolkach (np. niewysokie wzniesienia, niejednolita nawierzchnia ect.)
- odtworzenie historycznego zegara słonecznego i zagospodarowanie przestrzeni aktywności wokół niego - wykorzystanie ukształtowania przestrzeni na lokalizację infrastruktury do wypoczynku poprzez
stworzenie strefy piknikowania (odnowa trawnika, miejsca do rozłożenia koca na trawie, postawienia prywatnego grilla, postawienie żywej altany z wierzby, regału do bookcrossingu ect.)
- wyposażenie placu zabaw o nowe urządzenia z myślą o najmłodszych dzieciach, w tym osobach niepełnosprawnych (usuniecie starych, niebezpiecznych huśtawek na rzecz nowych, w tym gniazd, wprowadzenie do przestrzeni elementów gwarantujących kreatywne spędzanie czasu przez dzieci, w tym gier edukacyjnych dedykowanych obszarom parkowym)
Miejsca zabaw dla dzieci powinny być wykonane z naturalnych materiałów, zapewniać bezpieczeństwo i budzić kreatywność dzieci. Proponuje się odejście od „katalogowych” i powszechnie stosowanych rozwiązań. Infrastruktura powinna być zróżnicowana pod względem wieku dzieci. Dodatkowo strefa powinna być dostosowana do osób niepełnosprawnych poprzez wprowadzenie do przestrzeni m.in. huśtawki integracyjnej oraz integracyjnej piaskownicy z uwzględnieniem możliwości dotarcia do w/w urządzeń przez osoby niepełnosprawne, w tym na wózkach inwalidzkich.
- odtworzenie istniejącej kiedyś w przestrzeni parku wioski indiańskiej z naturalnych materiałów
- zagospodarowanie zieleni, w tym nasadzenia drzewami gatunków rodzimych w ramach uzupełnień założeń alejowych
- stworzenie wybiegu dla psów (w tym śmietnik na psie odchody)
- zainstalowanie elementów małej architektury, w tym ławek dospołecznych, oraz stojaków na rowery
- uzupełnienie istniejącego oświetlenia głównych ciągów komunikacyjnych
- stworzenie małej ekspozycji dotyczącej historii parku (tablice przy schodach.)
- stworzenie przestrzeni aktywności twórczej przy schodach.
Cd. w załączniku.
Dostępność
Realizacja projektu będzie służyła wszystkim mieszkańcom poprzez stworzenie strefy piknikowania, zainstalowanie elementów małej architektury, w tym ławek dospołecznych oraz stojaków na rowery, stworzenie małej ekspozycji dotyczącej historii parku, uzupełnienie istniejącego oświetlenia głównych ciągów komunikacyjnych oraz zakup nowego sprzętu zabawowego i odtworzenie wioski indiańskiej z pewnością przyciągnie dzieci z różnych grup wiekowych. Remont nawierzchni alejek pozwoli na bezpieczne spacery nie tylko osób starszych, ale również rodzin z dziećmi, umożliwi bezpieczną jazdę na rowerze oraz bieganie wszystkim aktywnie spędzającym czas mieszkańcom. Opiekunowie czworonogów będą mieli wygrodzoną toaletę dla psów, co pozwoli zachować czystość w strefach zabaw dla dzieci i młodzieży. Ponadto zostanie zakupiona huśtawka oraz piaskownica przystosowana do zabawy dla dzieci niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przestrzeń publiczna będzie Parkiem Wszystkich Mieszkańców.
Projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach
Bieżące remonty i konserwacja urządzeń zabawowych, koszenie trawy.
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie
Komentarz
Projekt zakwalifikowany do głosowania mieszkańców.